ابتدا > کشکول > نکاتی چند درباره خرید خدمات هاست ایرانی و فرنگی!

نکاتی چند درباره خرید خدمات هاست ایرانی و فرنگی!

در شماره‌های پیشین به‌طور مفصل درباره هاست صحبت کرده‌ام. برای یادآوری مطالب ضرر نمی‌کنید اگر مطالب زیر را مطالعه کنید.

شماره ۲۱۴      نکته‌هایی درباره خرید خدمات فضای هاست

شماره ۲۲۲     همه‌چیز درباره راه‌اندازی وب‌سایت (ثبت دامنه، اجاره هاست و انتخاب نرم‌افزار مدیریت محتوای مناسب)

هاست ایرانی یا فرنگی؟
اگر سه چهار سال پیش با این پرسش مواجه می‌شدم، بی‌درنگ هاست خارجی را توصیه می‌کردم، اما شرایط در داخل کشور تغییر کرده و تجربه و امکانات شرکت‌های داخلی از یک‌سو؛ و تقاضای مشتری‌جماعت از دیگرسو موجب شده تا صنعت ارایه خدمات هاست به‌شکلی نیم‌بند در داخل کشور شکل گرفته و مراکز داده بسیاری ایجاد شده و گزینه‌های ایرانی هم لابلای گزینه‌های فرنگی درج شوند. پیشنهاد می‌کنم به موضوع هاست ایرانی از منظر تحقیر نگاه نکنید، چرا که برخی هاست‌های وطنی در جایگاهی قرار گرفته‌اند که برای کاربر ایرانی مزیت نسبی ایجاد می‌کنند. قبول دارم که اگر زور دولت مبنی بر استفاده از هاست‌های داخلی برای وب‌سایت‌های دولتی و بانک‌ها و غیره نبود، صنعت هاست وطنی به این زودی‌ها پا نمی‌گرفت. از این‌رو؛ سعی بر آن داریم تا کاربر ایرانی را در مسیر انتخاب و خرید خدمات هاست ایرانی و فرنگی یاری کنیم.

هاست وطنی و فرنگی: محل سرورها
برای تهیه این نوشتار از ساختار مقایسه‌ای استفاده شده است. سرور هاست یا در ایران مستقر است یا در خارج کشور. از این‌رو هاست‌ها را می‌توان به‌طور صریح، وطنی و فرنگی خطاب کرد. هاست‌های وطنی و فرنگی را می‌توان بر اساس محل قرارگیری سرورها دسته‌بندی کرد. سرورهای که خدمات هاست عرضه می‌کنند یا در مراکز داده مستقر هستند یا در داخل شرکتی بی‌نام ونشان که استفاده از گونه اول توصیه می‌شود. این مورد شامل تمامی سرورهای عالم می‌شود. کم نیستند عزیزانی که در این‌ور و آن‌ور هستی زندگی می‌کنند، به پهنای باند بالا و البته ارزان‌قیمت دسترسی دارند. از این‌رو؛ دست به کار می‌شوند و سروری بر پا می‌کنند و وب‌سایت نیم‌بندی هم راه‌اندازی می‌کنند و در انجمن‌های مرتبط با موضوع هاست عضو می‌شوند و برای خود تبلیغ می‌کنند و یا از کمک دوستان یا شرکت‌های مستقر در داخل کشور برای فروش خدمات هاست مادون ارزان استفاده می‌کنند. به‌طور مشابه هستند شرکت‌های داخلی که سروری در داخل شرکت راه‌اندازی می‌کنند و هاست وطنی عرضه می‌کنند. به‌طور مشخص در این نوشتار وقتی درباره هاست صحبت می‌کنیم، منظور شرکت‌هایی هستند که سرورهاشان را در مراکز داده و درست و درمان مستقر کرده‌اند که هم پهنای باند بالا، هم ساختمان ویژه مرکز داده و هم از سطح امنیتی قابل قبول بهره می‌برند. سرور قاطبه شرکت‌های مستقر در آمریکا و کانادا در مراکز داده معتبر قرار دارد، مگر خلافش ثابت شود. هاست‌های اروپایی هم بد نیستند. بهترین هاست‌های اروپایی در کشورهای انگلستان و آلمان و هلند و فرانسه فعالیت می‌کنند.

هاست وطنی و فرنگی: شیوه ابتیاع
شیوه خرید هاست‌های وطنی که تلکیف‌شان مشخص است. گزینه مطلوب را انتخاب می‌کنید و هزینه‌ها را از طریق کارت‌های شتاب واریز می‌کنید بین یک تا ۲۴ ساعت بعد؛ دسترسی شما به پانل کاربری مهیا می‌شود. می‌ماند خدمات هاست‌های فرنگی که به دو طریق قابل ابتیاع هستند.
راه مستقیم؛ اگر کارت اعتباری بین‌المللی مانند ویزاکارت یا مسترکارت در اختیار داشته باشید، می‌توانید هزینه‌ها را به‌طور مستقیم پرداخت کنید. یعنی در وب‌سایت شرکت ارایه‌کننده خدمات هاست عضو می‌شوید و گزینه دلخواه را انتخاب کرده و در اغلب موارد، پانل کاربری را در کمتر از نیم‌ساعت تحویل می‌گیرید.
راه غیرمستقیم؛ شرکت‌های بسیاری در داخل کشور یا نمایندگی هاست‌های خارجی را برعهده دارند یا سروری از ایشان اجاره کرده و خدمات هاست عرضه می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها به‌صراحت عنوان می‌کنند که از کدام مرکز داده استفاده می‌کنند، اما بسیاری از این شرکت‌ها در این باره سکوت می‌کنند یا با تمجیدهای غیرواقعی سعی بر ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به خدمات‌شان می‌کنند.
به‌طور کلی چه از راه مستقیم و چه غیرمستقیم؛ توصیه می‌شود که از خدمات شرکت‌های بزرگ و معروف استفاده کنید. شرکت‌های معروف خارجی از بیست مورد فراتر نمی‌روند و کافی است عبارت‌های best webhost و webhost share و top webhost و عبارت‌هایی شبیه به آن را گوگل کنید و شرکت‌هایی را که در وب‌سایت‌های گوناگون مشترک هستند غربال کنید. البت بد نیست قبل از خرید مستقیم خدمات هاست فرنگی، به‌طور دقیق در وب‌سایت webhostingtalk.com پرسه بزنید. انجمن‌های فارسی‌زبان بسیاری درباره خدمات هاست راه‌اندازی شده‌اند که قاطبه آنها جنبه تبلیغی دارند و قابل اعتماد نیستند، مگر خلافش ثابت شود!
درباره هاست‌های وطنی هم تعداد شرکت‌هایی که مراکز داده راه‌اندازی کرده‌اند کمتر از انگشتان دست هستند و تا آنجا که مطلع‌ام، مراکز داده شرکت‌های پارس‌آنلاین و افرانت و داده‌پردازی و فن‌آوا به‌طور رسمی افتتاح شده و موسسه تبیان هم سال‌هاست که ایجاد مرکز داده را در دستور کار دارد و از تجربه شرکت داده‌پردازی استفاده می‌کند، توصیه می‌کنم از به خدمات همان چهار بزرگوار بسنده کنید.
نتیجه‌گیری اخلاقی آن می‌شود که اگر با موضوع هاست آشنا هستید و امکان پرداخت از طریق کارت‌های بین‌المللی را دارید و البته زبان انگلیسی را خوب هم می‌فهمدید، استفاده از شیوه خرید مستقیم را توصیه می‌کنم، اما اگر با زیر و بم ماجرا آشنا نیستید، بهتر است شرکت‌های ایرانی را برای این کار واسطه کنید. هر چند هزینه بیشتری پرداخت می‌کنید، اما خیال‌تان از برخی موضوعات آسوده می‌شود. اینکه کدام شرکت ایرانی مناسب است را به‌صراحت نمی‌توانم نام ببرم، چرا که تجربه کار با تمامی آنها را ندارم، اما این نکته برایم مسجل شده است که شرکت‌هایی که بیشترین سهم از بازار هاست داخلی را در اختیار دارند لزوما بهترین گزینه نیستند. توصیه می‌کنم به وب‌سایت webhosting.info مراجعه کرده و لیست ۲۵ شرکت برتر ایرانی در این حوزه را مشاهده کنید.

هاست وطنی و فرنگی: امکانات و قیمت
شرکت‌های معتبر فرنگی در ارایه خدمات هاست از سیاست‌های مختلفی پیروی می‌کنند. به‌طور مثال بلوهاست (Bluehost)‌ سیاست "آتش زده‌ام به مالم" را انتخاب کرده است و تمامی امکانات هاست را به‌شکل نامحدود در قبال پرداخت ماهی هفت دلار ارایه می‌کند و شرکتی دیگر، ماهی سی چهل دلار بابت یک‌دهم همین امکانات مطالبه می‌کند. راستش به‌ضرس قاطع نمی‌توانم درباره کیفیت صحبت کنم. به‌طور قطع نظر دوستانی که مشتری این شرکت‌ها هستند موثق‌تر است. البته شرکتی هم مانند یک و یک (۱&1) که از اساس با سس‌فروش وطنی متفاوت است، برخی امکانات نامحدود خود را برای دوره‌ای کوتاه به رایگان عرضه می‌کنند!
برای کسب اطمینان از کیفیت هاست، به‌طور کلی خرید از واسطه‌های داخلی را توصیه می‌کنم. این عبارت واسطه شاید به مذاق بسیاری از شرکت‌ها خوش نیاید. راستش دو گنه واسطه در میان شرکت‌های داخلی وجود دارد. دسته اول؛ شرکت‌هایی هستند که نمایندگی هاست‌های فرنگی هستند و سروری به طور مستقل در اختیار ندارند. این‌قبیل شرکت‌ها را در اصطلاح نماینده (Reseller) خطاب می‌کنند. دسته دیگر؛ شرکت‌هایی هستند که سرور اختصاصی از شرکت‌های فرنگی اجاره می‌کنند و محدودیت کمتر در تعریف پلان‌ها دارند. قاطبه شرکت‌های معتبر داخلی در این دسته قرار می‌گیرند.
بیشتر وب‌سایت‌هایی که مدعی عرضه خدمات هاست هستند از خانه مدیریت می‌شوند و در اصطلاح شرکت‌های خانگی خطاب می‌شوند. استفاده از خدمات این‌قبیل شرکت‌ها را از اساس توصیه نمی‌کنم. این‌گونه شرکت‌ها برای جذب مخاطب سعی می‌کنند تا محدودیت‌های کمتری ایجاد کنند و البته خدمات‌شان را در رقابت با محصولات میدان‌های میوه و تره‌بار قیمت‌گذاری می‌کنند. در آن سوی کارزار هم کم نیستند شرکت‌های معتبر وطنی که نیت کرده‌اند تا هزینه اجاره سرورشان را در ینگه دنیا از همان چهار پنج مشتری بی‌نوا تهیه کنند و جالب این است که در جذب مشتری موفق هستند!
جدول زیر مقایسه‌ای کلی میان خدمات برترین شرکت‌های هاست ایرانی است که لیست امکانات آنها حداقلی شده است. قیمت‌های زیر اغلب برای سرورهای لینوکسی ارایه شده‌اند.

هاست وطنی و فرنگی: موضوع پشتیبانی
اگر خدمات هاست را به‌طور مستقیم از هاست‌های خارجکی خرید می‌کنید که پیش‌تر گفتم باید انگلیسی بدانید که اگر ندانید،‌حساب‌تان با کرام‌الکاتبین است و در صورت بروز مشکل، پاسخی درست و درمانی از طرف مقابل دریافت نخواهید کرد. مزیت خرید از واسطه‌های ایرانی این است که اغلب، زبان فارسی‌ را به هر ضرب و زوری هم که شده می‌فهمند. اگر فهمیده نشود، می‌توان حضوری مراجعه کرد و کارهار را راست کرد. وضعیت پشتیبانی هاست‌های وطنی تفاوت چندانی با هاست‌های فرنگی ندارد، چرا که هاست وطنی و فرنگی برای بخش پشتیبانی شرکت‌ها تفاوت ندارد. نتیجه‌گیری اخلاقی این شد که هر شرکتی که پشتیبانی بهتری در زمینه هاست‌های فرنگی ارایه می‌کند، درباره هاست‌های وطنی نیز همان‌گونه رفتار می‌کند.

هاست وطنی و فرنگی: دسترسی
هاست‌های وطنی در زمینه دسترسی،‌چند مزیت ویژه بر هاست‌های فرنگی دارند.
اول اینکه؛ اگر دسترسی ایرانی‌جماعت به اینترنت به هر دلیل مسدود شود، مشکلی در مشاهده وب‌سایتی که بر روی هاست وطنی هاست شده است بروز نمی‌کند.
دوم اینکه؛ سرعت بارگزاری صفحات وب‌سایت هاست‌های وطنی به مراتب بالاتر از همان وب‌سایت در هاست فرنگی است. وب‌سایت آی.تی.باز در آمریکا هاست شده است و نسخه‌ای از آن را روی یکی از سرورهای ایرانی پارس‌دو نصب کردم. حدود سی مرتبه سرعت این دو وب‌سایت یکسان را تست کردم. آی.تی.بازی که در ایران هاست شده بود در بدترین وضعیت حدود دو برابر و در بهترین وضعیت حوالی هفت برابر سریع‌تر از آی.تی.باز آمریکایی بارگزاری شد. برای تست سرعت بارگزاری می‌توانید از خدمات رایگان وب‌سایت whichloadsfaster.com استفاده کنید. از این‌رو از نظر سرعت بارگزاری، بی‌شک هاست‌های وطنی به مراتب سریع‌تر و البته گران‌تر از هاست‌های غربی هستند و امکانات محدودتری عرضه می‌کنم. به‌طور هاست موردنیاز آی.تی.باز را از شرکتی ایرانی به قیمت سالانه ۴۰ هزار تومان خریداری کرده‌ام که یک گیگابایت فضا دارد و مابقی امکانات نامحدود است. از تمامی امکانات و پشتیبانی هاست رضایت دارم، اما سرعت بارگزاری صفحات را نمی‌پسندم. قدری که موضوع را جستجو کردم، مشخص شد که بر روی سرور کنونی آی.تی.باز، حداقل ۱۲۰۰ وب‌سایت دیگر هم نصب شده است. حال آنکه سروری که آی.تی.باز ایرانی را راه‌اندازی کردم، کمتر از ۱۳۰ وب‌سایت هاست شده‌اند. اما مهاجرت از هاست آمریکایی به هاست ایرانی برای نگانرنده مقرون به صرفه نیست، چرا که حداقل پنج وب‌سایت در همین هاست فرنگی راه‌اندازی کرده‌ام و اگر همین‌ها را به هاست وطنی منتقل کنم، حداقل باید ۲۵۰ هزار تومان هزینه کنم که تا اطلاع ثانوی توجیه اقتصادی ندارد. به هیمن دلیل ریسک و کندی وب‌سایت را تحمل می‌کنم.

هاست وطنی و فرنگی: سازگاری
دوستانی‌که علاقمند به راه‌اندازی وب‌سایت و وبلاگ با سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان  هستند باید که از پشتیبانی فنی هاست مورد نظرشان از نرم‌افزار وب‌سایت اطمینان خاطر کسب کنند. سیستم‌های مدیریت محتوا برای استفاده از برخی امکانات جانبی به برخی ویژگی‌های هاست وابسته هستند. به‌طور مثال برای راه‌اندازی گالری باید که گزینه GD2 در سرورهای لینوکسی فعال باشد. از منظری دیگر هستند برنامه‌نویسانی که کدهای پی.اچ.پی را با استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون رمزگذاری می‌کنند تا قابل کپی‌برداری نباشد. این دسته از دوستان باید دقت کنند که امکانات Zend Optimizer یا IonCube در هاست مورد نظرشان نضب شده باشد. برای پرهیز از بروز مشکل لاجرم باید به این‌قبیل ریزه‌کاری‌ها توجه شود. هاست‌های فرنگی اغلب پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت محتوا را ذیل وب‌سایت‌شان درج می‌کنند. چند صباحی است که هاست‌های داخلی سازگار با انواع نرم‌افزارهای مدیریت محتوا راه‌اندازی شده است. این هاست‌ها بیشتر بر جوملا،‌ مامبو، نیوک، وردپرس و دروپال تمرکز می‌کنند. تمامی این نکات را باید قبل از ابتیاع خدمات هاست جویا شوید و تکلیف‌تان را با آنها مشخص کنید. دوستانی‌که از موویبل‌تایپ استفاده می‌کنند باید هاستی را انتخاب کنند که از زبان برنامه‌نویسی پرل پشتیبانی کند و همین‌طور الی آخر…
نکته دیگر آنکه هاست‌های وطنی اغلب جابجا نمی شوند، اما هاست‌های خارجی بین دو تا سه مرتبه در سال بین شرکت‌ها و کشوره جابجا می‌شوند. جابجایی سرور به طور کلی نباید مسأله‌ساز شود، اما به‌شخصه بارها گرفتار عدم سازگاری در هنگام جابجایی شده ام. این جابجایی می‌تواند به دلیل تغییر قیمت شرکت فرنگی، هک سرور، کاهش کیفیت و موارد دیگر باشد. شرکت‌های معتبر داخلی کمتر اقدام به تغییر سرور می‌کنند و در صورت ضرورت، تجربه بالایی در انتخاب سرور جدید و کاهش تبعات احتمالی برای مشتریان دارند.
اگر از هاست داخلی استفاده کنید گرفتار این‌گونه مشکلات نخواهید شد.

هاست وطنی و فرنگی: مدیریت پانل
پیش تر گفته بودم که از میان ده دوازده کنترل پانل رایگان و تجاری موجود در عالم، سه چهار مورد قابل اعتنا هستند. در وادی  هاست‌های لینوکسی چیزی بهتر از سی‌پانل یافت نمی‌شود که متاسفانه ایران را تحریم کرده است. از این‌رو؛ هاست‌داران وطنی از پلسک یا دایرکت‌ادمین استفاده می‌کنند. شرکت‌های پارس‌آنلاین و افرانت و ردکام از عاشقان سینه‌چاک پلسک هستند و دیگر شرکت‌ها از دایرکت‌ادمین استفاده می‌کنند. هیچ‌یک از این دو نرم‌افزار قابل قیاس با سی‌پانل نیستند، اما به‌شخصه دایرکت‌ادمین را بر پلسک ترجیح می‌دهم.
اما در هاست‌های فرنگی‌جماعت حکایت جور دیگری است. قاطبه هاست‌های فرنگی از سی پانل استفاده می‌کنند و بخشی دیگر از دایرکت‌ادمین و تا به حال هاست فرنگی با پلسک ندیده‌ام. در انتخاب هاست به این نکته توجه داشته باید که نرم‌افزار مدیریت پانل اصیل باشد. کم نیستند شرکت‌های داخلی که از شرکت‌های نامعتبر غرب سرور اجاره می‌کنند و از نسخه‌های غیراصیل مدیریت پانل استفاده می‌کنند. از این‌ها پرهیز کنید!

هاست وطنی و فرنگی: امنیت
هاست‌های فرنگی همیشه هم امن نیستند. اگر هاست‌هایی که برای قوانین کپی‌رایت تره خورد نمی‌کنند فاصله بگیرید. این هاست‌ها اغلب خدمات ویژه تحت عنوان وارز (Warez) ارایه می‌کنند که مقصود هاست‌هایی هستند که نرم‌افزارهای تجاری را بدون مجوز توزیع می‌کنند. و‌ب‌سایت‌های دانلود داخلی اغلب از هاست‌های وارز استفاده می‌کنند!
سرور هاست وطنی اگر در بطن مرکز داده مستقر شده باشد، امنیتی نرم‌افزاری و فیزیکی دارد، اما سرورهایی که در اتاقی از اتاق‌های شرکت یا گوشه خانه مستقر هستند، به‌طور قطع امنیت فیزیکی ندارند و بهتر است درباره امنیت نرم‌افزاری‌شان صحبت نکنیم!

و آخر اینکه
داستان هاست وطنی و فرنگی مفصل‌تر از این حرف‌هاست. مواردی که در بالا مورد بحث قرار گرفته گوشه‌ای را بیشتر شامل نمی‌شود و راستش تا یکی دو مرتبه با مشکلات هاست‌جماعت مواجه نشوید، دستگیرتان نمی‌شود که در چه دنیای زندگی می‌کنید. این را بگویم و خلاص که گران‌تر خریدن از شرکت‌های معتبر دلالت بر کیفیت خدمات ندارد و هستند شرکت‌هایی که چندان معروف نیستند، اما گمنام هم نیستند و خدماتی منصافنه و قابل قبول عرضه می‌کنند. خدا حفظ شان کند!

  1. ۳ دی ۱۳۹۶ در ۱۷:۲۴ | #1

    اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
    عالیییی بود

  1. بدون بازتاب