ابتدا > بازار دیجیتال, درباره محصول > چرا استفاده از مرورگرهای کروم و فایرفاکس به صرفه و صلاح کاربران است؟

چرا استفاده از مرورگرهای کروم و فایرفاکس به صرفه و صلاح کاربران است؟

در نگاه اول صحبت درباره مرورگرهای اینترنتی ربط چنانی به صفحات بازار ندارد، اما پیش‌تر گفته‌ام که صفحات بازار، صرفه و صلاح کاربران در انتخاب، خرید، استفاده و نگهداری از امکانات دیجیتالی را پوشش می‌دهد. از این‌رو؛ ارایه مشاوره به کاربران برای انتخاب مرورگر مناسب و استفاده صحیح از امکاناتی که ارایه می‌کنند از وظایف متولیان صفحات بازار است.
ظرف سه ماه گذشته اتفاقات جالبی در دنیای مرورگرها رخ داده است. مایکروسافت نسخه نهم آی.ئی را برای ویندوز ویستا و ویندوز ۷ ارایه کرده و مرورگر سافاری شرکت اپل به نسخه ۵.۰۵ ارتقا یافته و اپرا نیز نسخه ۱۱.۵۰ را منتشر کرده است. از همه جالب‌تر انتشار نسخه پنجم فایرفاکس توسط بنیاد موزیلا و ارتقا گوگل کروم به نسخه ۱۲ است. جهت اطلاع؛ مشخصات فنی مرورگرها را در جدول زیر آورده‌ام.

تست مرورگرها
مرورگرجماعت را می‌توان از جنبه‌های گوناگون بررسی می‌کنند که مهم‌ترین‌شان در زیر لیست شده‌اند:
اول؛ زمان اجرا (Start-up Time)
دوم؛ زمان بارگزاری صفحه (Page Load Times)
سوم؛ عملکرد موتور پردازش کدهای جاواسکریپت و CSS
چهارم؛ عملکرد پردازش کدهای جاوا، فلش و سیلورلایت
پنجم؛ عمکلرد پردازش تگ‌های HTML5
ششم؛ مدیریت مصرف حافظه
هفتم؛ مصرف باتری
آزمون‌های مهم دیگری هم هستند که ذکرشان ضروری نیست. برخی از آزمون‌های بالا مانند عمکلرد موتور پردازش کدهای جاوا یا جاواسکریپت و امثالهم شاید در نگاه اول مهم تلقی نشوند، اما این‌قبیل آزمون‌ها برای اهالی وب و علی‌الخصوص طراحان وب‌سایت‌ها اهمیت بسیاری دارند. به همین بسنده می‌کنم که موتورهای پردازش کد که در بطن مرورگرها تعبیه می‌شوند اگر به درستی کار نکرده و هوشمندی لازم را نداشته باشند، در مدت‌زمانی مشخص، بخش قابل توجهی از توان پردازشی سیستم را مشغول می‌کنند. حتم دارم کندی سیستم در هنگام افزایش تعداد تب‌های مرورگر را لمس کرده‌اید. بخشی از این کندی، به کمبود سرعت یا ظرفیت حافظه مربوط می‌شود، اما اگر ظرفیت حافظه را هم افزایش دهید، کندی دستگاه محو نمی‌شود که مربوط به ضعف موتورهای پردازش کد مرورگر است. خالی از اغراق نیست، اما ‌گفته می‌شود که انتخاب نادرست مرورگر می‌تواند بین چهار تا هفت درصد از توان باتری لپ‌تاپ‌ها را هدر می‌دهد. درباره صحت و سقم این گزاره نظر خاصی ندارم. کم نیستند نرم‌افزارهای معتبری که تاثیر مرورگر بر کاهش ذخیره باتری لپ‌تاپ‌جماعت را به‌طور دقیق مشخص می‌کنند.
مثال دیگر می‌زنم، بدیهی است مرورگری که در زمان کوتاه‌تری اجرا می‌شود منابع سخت‌افزاری را برای مدت کوتاه‌تری در اختیار می‌گیرد و همین امر به دیگر برنامه‌ها اجازه می‌دهد که روال طبیعی خود را ادامه دهند. سرعت اجرای برنامه‌ها را به دو شیوه اجرا با یک تب (ساده) و اجرا با تب‌های متعدد (پیچیده) ارزیابی می‌کنند. نتیجه عملکرد سافاری اپل در هر دو شیوه بسیار ضعیف است. اپرا در وضعیت ساده کند است، اما در وضعیت پیچیده درخشان ظاهر می‌شود. وضعیت کروم  و آی.ئی قابل قبول است و مشخص است که بازکردن تب‌های متعدد، فایرفاکس داستان ما را بسیار کند می‌کند.

مرورگرها در ایران!
جای تاسف دارد که قاطبه کاربران ایرانی همچنان بر استفاده از آی.ئی.۶ اصرار دارند. حال آنکه مایکروسافت به‌طور رسمی اعلام کرده که پشتیبانی از این نسخه را ظرف همین هفته‌ها متوقف خواهد کرد. حتی نسخه هفتم آی.ئی به دلایل فنی و امنیتی برای استفاده توصیه نمی‌شود. گفته می‌شود که اگر به استفاده از این مرورگر اصرار دارید از نسخه هشتم در سیستم‌های ۳۲ بیتی و از نسخه نهم در سیستم‌های ۶۴ بیتی استفاده کنید. علی‌ای‌حال مرورگرهای آی.ئی و فایرفاکس و کروم بیشترین سهم از بازار مرورگرهای داخلی را در اختیار دارند.

و اما بعد…
توصیه می‌کنم بارگزاری صفحه msn.com را در مرورگرهای آی.ئی.۸ و کروم ۱۲ و فایرفاکس ۵ امتحان کنید. آی.ئی که محصول مایکروسافت است، پورتال msn.com را با تاخیری قابل توجه، پس از کروم و فایرفاکس بارگزاری می‌کند. اما این موضوع دلالت بر ضعف آی.ئی ندارد. اگر بر استفاده از منابع سیستمی تمرکز کنیم، عملکرد فایرفاکس و آی.ئی فوق‌العاده است. نتیجه آزمون‌ها به کدها و تگ‌هایی که وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند وابسته است. بدیهی است که عملکرد آی.ئی و فایرفاکس در بارگزاری وب‌سایتی که از تگ‌های HTML5 استفاده می‌کند فوق‌العاده است، حال آنکه کروم کلی از منابع سیستم را صرف بارگزاری خواهد کرد. اما تگ‌های HTML5 هنوز عمومیت نیافته است و در شرایط حاضر، عملکرد کروم در بارگزاری صفحات وب‌سایت‌ها که اغلب از تگ‌های HTML4.1 استفاده می‌کنند بهتر است.
از نظر سخت‌افزاری مدیریت حافظه و مدیریت مصرف انرژی برای قاطبه کاربران علی‌الخصوص صاحبان کامپیوترهای قابل‌حمل از اهمیت بالاتری برخوردار است.

مدیریت انرژی
مایکروسافت مدعی است که نسخه نهم آی.ئی بهترین یا اثربخش‌ترین مرورگر برای مدیریت مصرف انرژی است. حاصل تست‌ها با نظر مایکروسفت قدری متفاوت است. خلاصه می‌گویم که نسخه پنجم فایرفاکس مدیریت بهتری بر انرژی دارد و مرورگرهای اپرا و آی.ئی نسخه ۹ و کروم نسخه ۱۲ در یک سطح قرار دارند.

مدیریت حافظه: یک تب
پیش‌ترها هنگامی‌که آی.ئی مایکروسافت را اجرا می‌کردیم،‌کامپیوتر بی‌نوا به کما می‌رفت، اما در نسخه نهم نشان داده که بالاخره تغییراتی ایجاد شده است. نسخه نهم آی.ئی حداکثر ۲۹ مگابایت و نسخه دوازدهم کروم بین ۳۰ تا ۳۲ مگابایت از حافظه را در هنگام اجرای ساده اشغال می‌کنند. فایرفاکس از همان ابتدا حریص حاقظه بود و هنگام اجرای ساده حوالی ۵۸ مگابایت از ظرفیت حافظه را اشغال می‌کند که به‌تصورم ضعف بزرگی محسوب می‌شود. اپرا این‌طور نبود و نمی‌دانم چرا ۶۴ مگابایت را در هنگام اجرا اشغال می‌کند. اصالا و ابدا خوب نیست!

مدیریت حافظه: ۴۰ تب
بامزه است که فایرفاکس و  اپرا که هنگام اجرای با یک تب ساده پرمصرف نشان دادند، در بارگزاری چهل تب بین ۸۲۳ تا ۸۳۰ مگابایت را اشغال می‌کنند. نه اینکه اینمقدار فوق‌العاده است نه، اما در قیاس با کرومی که ۱۰۱۵ مگابایت اشغال می‌کند یا آی.ئی مایکروسافت که نزدیک به ۱۱۵۰ مگابایت از حافظه بی‌نوا را اشغال کرده، نتیجه بسیار خوبی قلمداد می‌شود. شاید پیشنهاد بدی نباشد، اما توصیه می‌کنم که اگر از آن دست کاربرانی هستید که عادت به بستن تب‌ها در زمان استفاده ندارید از فایرفاکس استفاده کنید و از اساس بی‌خیال آی.ئی شوید. تجربه جالبی است اگر مقدار حافظه مصرفی ۲۹ مگابایت برای یک تب را در عدد ۴۰ ضرب کنید که می‌شود ۱۱۶۰ مگابایت و نشان می‌دهد که مایکروسافت نمی‌تواند حافظه را به درستی مدیریت کند. نامردی است، اما حال و روز ویندوزجماعت از آی.ئی بهتر نیست . همچنان مشکل مدیریت حافظه پابرجاست!

مدیریت حافظه: بستن ۳۹ تب و پنج دقیقه انتظار!
چنانچه ۳۹ تب از ۴۰ تب باز شده در مرحله قبل را ببندیم و پنج دقیق صبر پیشه کنیم باید که تغییراتی در مصرف حافظه رخ دهد. مصرف حافظه آی.ئی.۹ تا ۴۹ مگابایت و مصرف کروم تا ۵۲ مگابایت افت می‌کند. مصرف اپرا تا ۳۶۰ مگابایت و مصرف حافظه فایرفاکس نیز تا ۲۲۰ مگابایت کاهش پیدا می‌کند. به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که فایرفاکس از الگوریتمی برای اشتراک فضای حافظه میان تب‌ها استفاده می‌کند، اما به بلوغ نرسیده است. بی‌شک مدیریت مصرف حافظه فایرفاکس در نسخه‌های بعدی ارتقا خواهد یافت. اپرا نیز از الگوریتم ناموفق مشابهی استفاده می‌کند که چندان کارآمد نشان نمی‌دهد و کروم و آی.ئی هم خیال‌شان را از این بابت آسوده کرده‌اند!

مدیریت حافظه: بستن ۳۹ تب و ۱۰ دقیقه انتظار!
پنج دقیقه دیگر هم اگر صبر خود را امتداد دهیم، تغییری در کاهش مصرف حافظه توسط مرورگرهای آی.ئی و کروم و فایرفاکس مشاهده نمی‌کنیم. البته مصرف اپرا از ۳۶۰ مگابایت تا ۲۷۰ مگابایت افت می‌کند که قابل توجه، اما غیرقابل قبول است. یعنی الگوریتم مصرف حافظه اپرا همچنان موثر نیست.

سخن پایانی!
اینکه کدام‌یک از مرورگرهای مورد آزمون برای استفاده مناسب‌تر هستند وابسته به رفتار کاربر در سیر و سیاحت اینترنت است. به‌طور مثال؛ کاربری که تب‌های محدودی اجرا می‌کند همان بهتر که از کروم استفاده کند.
کاربری که تب‌های بسیاری را باز می‌کند و آنهایی را که بازبینی کرده سریع می‌بندد، همان بهتر که از کروم یا آی.ئی استفاده کند.
کاربری که تب‌های بسیاری را باز می‌کند و علاقه‌ای به بستن تب‌ها ندارد، بهتر است که از فایرفاکس استفاده کند.
دارندگان لپ‌تاپ و نت‌بوک و امثالهم که از باتری استفاده می‌کنند می‌توانند از ترکیب کروم و فایرفاکس استفاده کنند.
اپرا با امکانات جدید فربه شده و مانند گذشت‌ها تیز و فرز نیست و البته با وب‌سایت‌های فارسی‌زبان چندان صفا نمی‌کند. قاطبه وب‌سایت‌های فارسی‌زبان خود را با آی.ئی هماهنگ می‌کنند که اغلب در فایرفاکس و کروم بی‌مشکل یا کم‌مشکل نمایش داده می‌شوند، اما با اپرا سر سازگاری ندارند. استفاده ترکیبی از کروم و فایرفاکس به‌گمانم بهترین حالت است.

 1. mohammad faraji pour
  ۹ تیر ۱۳۹۲ در ۰۴:۰۳ | #1

  سلام آقای مهندس زارعی
  هرچی اینور اونور گشتم که ارتباط با مدیر و نویسنده و اینا پیدا کنم اما نتونستم متاسفانه ، اقا عرض کنم خدمتت که مقاله شماره ۲۲۲ -۲۵ دی ۸۹ فوووووق العاده بود ، هرو از بر تشخیص نمیدادم خدا خیرت بده ،همه چی دستم اومد و از انوجایی فدرت نوشته ها و مطالبت بالا بود خیلی تمیز یه اعتماد نسبت به شخص خودت و علم و اطلاعاتت واسم ایجاد شده جسارتا میخوام یه چندتا مشورت باهات بکنم در زمینه ساخت سایت و سرمایه گذاری رو این موضوع اگه امکانش باشه دیگه و ایمیلی چیزی لطفا
  دیگه شرمنده اینجا نوشتم اینو دیدم دیدگاهش بازه دیگه نوشتم همینجا
  “” کوچیک شما محمد “”

  • جواد زارعی
   ۱۰ تیر ۱۳۹۲ در ۱۵:۲۲ | #2

   محمد جان؛
   یک. خوشحالم که مطلب مذبور نظرتان را جلب کرده است. یک‌سالی می‌شود که با ماهنامه تخصصی رایانه‌خبر کار می‌کنم و مطالبی در این حوزه تهیه می‌کنم. درخواست‌تان در این‌باره، بهانه و انگیزه‌ای است برای من تا مطالب مذبور را که گوشه دسک‌تاپم خاک می‌خورد منتشر کنم. اگر مطلبی که سه سال پیش منتشر شده این‌قدر جالب بوده، بی‌شک مطالب جدیدتر شما را راضی‌تر خواهد کرد.
   دو. مدت‌ها بود که آی.تی.باز را معلق کرده بودم. از ابتدای تابستان عزمم را جزم کرده‌ام تا هفته‌ای یه مطلب کارا منتشر کنم.
   سه. توصیه می‌کنم مطالبی را که از پایان همین هفته منتشر می‌شوند را مطالعه کنید و اگر نیاز به مشاوره داشتید،‌ در خدمت‌تان خواهم بود.
   چهار. ایمیل کاری‌ام را در سایدبار ثبت کردم. اگر عمرم کفاف دهد، موبایلی با شماره‌ای مستقل برای پشتیبانی از آی‌.تی.باز تهیه کرده و شماره‌اش را برای دسترسی سهل‌تر پیامکی اعلام خواهم کرد.

   پاینده باشید!

 1. بدون بازتاب