ابتدا > کشکول > وانهادن نوشتن را وانهاده‌ام،‌ بس است دیگر!

وانهادن نوشتن را وانهاده‌ام،‌ بس است دیگر!

۱۹ اسفند ۱۳۹۱

اواسط سال ۹۰ قرار بود نسخه دوم آی.تی.باز را منتشر کنم و نسخه کنونی را به زیردامنه ver1.itbaz.ir منتقل کنم که نشد. حتی یک مرتبه در اوایل همین سال ۹۱ بود که عزمم را جزم کردم تا تغییراتی عمده در آی.تی.باز اعمال کنم که باز هم نشد و هک شدن سرور محترم وب‌سایت، تمامی برنامه‌ها را هوا کرد. راستش برای سال جدید برنامه‌ریزی کرده‌ام و چند حرکت جدید را آغاز خواهم کرد. به طور مثال؛ قصد آن دارم تا به طور جدی درباره کنکور کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات بنویسم و اگر فرصتش مهیا شد،‌ درباره کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره‌وری هم خواهم نوشت. البته اگر فرصتش مهیا شود. راه‌اندازی بخش ارشد مدیریت مشروط به شرکت اینجانب در کنکور سراسری است که الحمدلله موفقت اصولی‌اش را از مجلس شورای زندگی اخذ کرده‌ام، می‌ماند همت‌اش که مدتی است درباره‌اش فکر خواهم کرد. علی‌ای‌حال؛‌ گفتم بدانید که تغییرات شگرفی در حال وقوع است. همین و سعی می‌کنم بیشتر خودم را لوس نکنم!

در ضمن؛ تا اطلاع ثانوی همین‌طور قالب عوض خواهم کرد!

گفته‌های زیر مربوط به همان دو سال پیش است که حرفش را زدم و تاریخ‌شان منقضی شده است:

اول اینکه؛ برخی از دوستان ما در حوزه آی.تی که زیر و زبر اطلاعات‌شان درباره دنیای تکنولوژی را از دیگر روزنامه‌ها اخذ می‌کنند، تا درباره پیشرفت مراکز تحقیقاتی در رابطه با چیپ‌های فلش خبری چیزی می‌خوانند، جوگیر می‌شوند و مرگ هارددیسک‌ها را اعلام کرده و فاتحه‌اش را هم می‌خوانند. راستش از این خبرها نیست و خیال‌تان را راحت کنم که هارددیسک‌های نازنین حداقل تا هفت هشت سال دیگر هستند و می‌چرخند و حال چیپ‌های فلش را در قوطی کبریت محبوس می‌کنند. از یک‌سو؛‌ چیپ‌های فلش متفرعن در قیاس با هارددیسک‌ها چنان گران هستند که گمان نمی‌کنم افت قیمت‌شان ظرف دو سه سال آینده چنان باشد که جرأت رقابت با هارددیسک‌ها را پیدا کنند و از دیگرسو؛ شرایط چیپ‌های فلش چندان پایدار نیست و تکنولوژی‌های دیگری در شرف عرضه هستند که معایب چیپ‌های فلش را مرتفع کرده و خیلی هم گران نیستند.

دیگر اینکه؛ شاید ساختار صفحات میانی هفته‌نامه ظرف هفته‌های آتی تغییر کند و شاید هم نه. اما بی‌شک تیم دیگری برای تهیه مطالب این دو صفحه با هفته‌نامه همکاری خواهد کرد که آرزو داریم توفیق یارشان باشد. پس حلال‌مان کنید اگر بد نوشتیم، یا خاطرتان را رنجاندیم. اگر اجازه فرمایند، بابهانه یا بی‌بهانه خواهیم نوشت و در صفحات دیگر هفته‌نامه حاضر خواهیم بود.

آخر آنکه؛ ساختار مجله آی.تی.باز از یکی دو هفته دیگر دگرگون خواهد شد. پیش‌تر گفته بودم که آی.تی.باز مجله است و محلی برای پرداختن به حوزه دیجیتال از منظرهای گوناگون. پیش‌تر؛ مطالبی را که در هفته‌نامه‌ها و جراید دیگر منتشر می‌کردم در این موضع قرار می‌دادم. نوشتن را مدتی است که متوقف کرده‌ام و قصد آن دارم تا بیش‌تر به مجله آی.تی.باز برسم. مطالب کنونی آی.تی.باز از دو هفته دیگر به آدرس ver1.itbaz.ir منتقل می‌شود و سه آی.تی.باز دیگرنیز  به این جمع اضافه خواهند شد که در زمینه عکس دیجیتال (عکس‌باز)، قالب گرافیکی (تم.باز) و قوانین سایبر (؟) فعالیت خواهند کرد. البته بنده نیز دو بخش مستقل را راه‌اندازی خواهم کرد. اولی متن.باز است که درباره محتوا و سیستم‌های مدیریت محتوا صحبت می‌کند و دومی؛ به‌طور حرفه‌ای درباره مدیریت فناوری اطلاعات، تجربه‌ها و فریم‌ورک‌های مرتبط مانند ISO/IEC20000 و ITIL و COBIT و امثالهم صحبت خواهد کرد. اطلاع‌رسانی کامل درباره هر یک از بخش‌های جدید از سه هفته دیگر در نسخه دوم مجله آی.تی.باز ارایه خواهد شد.

 1. فرهاد
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۰۲ | #1

  بزرگراه تعطیل کنه به نفعشه,

 2. سبحان فاطمی
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۳:۲۲ | #2

  سلام .نماز و روزتون قبول.در مورد cache توضیح می دهید که اصلا این cache چه کاری در گجت های ما انجام میده؟فرق cache 6 با ۸ در چیه؟
  می دونم تو این تاپیک نباید سوالمو نمیپرسیدم…..
  ببخشید

 3. rasool
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۶:۱۰ | #3

  جون مادرت بنویس داش جواد . فقط به عشق تو بزرگراه میگرفتم

 4. ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۴:۲۱ | #4

  بی‌صبرانه منتظر نسخه جدید سایت هستیم و از فعالیت جدی‌تر شما در فضای اینترنت استقبال می کنیم …

 5. مسعود رسول نژاد
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ در ۲۲:۳۱ | #5

  آقای زارعی تو این چند ساله با نوشته هات توی اون صفحات انس گرفتم . مخصوصا سبک نوشتاری جالب شما. این بنده حقیر واقعا لذت می بردم ولی کمی هم ناراحتم از اینکه دیگه تو اون بخش مطلب نمی نویسید ولی فعالیت بیشتر شما توی وب تبریک میگم و بی صبرانه منتظر مطالب شما با همون نوع نگراش همیشگی هستم.
  موفقیت روز افزون شما را از پروردگار منان خواستارم.
  ببخشید طولانی شد.(آخیش)

  • جواد زارعی
   ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ در ۰۰:۵۹ | #6

   سلام و ارادت؛
   رابطه کاری‌ام را با مجموعه بزرگراه فناوری قطع نکرده‌ام. فقط فرصت نوشتن نداشتم و برای خودم هم جالب نبود که بعد از پنج سال نوشتن، کار را رها کنم.
   از لطف شما سپاسگذارم.

 6. س م ج ا ج
  ۱۲ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۷ | #7

  و شیخ ما گفت : أحسنت

دیدگاه‌ها مسدود است.