ابتدا > بازار دیجیتال, درباره بازار, راهنمای خرید > پردازنده‌هایی که خریدشان روح بشر را رستگار می‌کند!

پردازنده‌هایی که خریدشان روح بشر را رستگار می‌کند!

چند صباحی که درباره پردازنده‌ها صحبت نکرده‌ام. چرایی‌اش بماند برای بعد، اما گفتم حالا که امتحانات قاطبه دوستان تمام شده، بد نیست چهار پنچ پردازنده مناسب برای بازی را معرفی کنم. بازی‌ها همواره آزمون‌های درست و درمانی برای سنجش کارایی پردازنده‌ها هستند. البته این موضوع همواره صادق نیست و برخی پردازنده‌ها اگر کارایی فوق‌العاده‌ای در بازی‌ها نشان می‌دهند، اما برای انجام برخی کاربری‌های خاص مناسب نیستند و بالعکس. یعنی برخی پردازنده‌ها اگرچه مایه شرمندگی سازنده در اجرای بازی‌های معمولی هستند، اما برای برخی کاربری‌ها لنگه ندارند. سال‌های سال است که Core 2 Quad Q6600 را مثال می‌زنم که پرمصرف است و در بازی‌ها آبروی هر موجود چهارهسته‌ای را در باد می‌دهد، اما نعمتی بی‌مثال برای کاربرانی است که در زمینه پردازش صدا فعالیت می‌کنند. پس اگر کاربری ویژه‌ای در ذهن ندارید و کارتان با دستگاه منحصر به بازی و کار گرافیکی با امثال فتوشاپ و وب‌گردی و کار با نرم‌افزارهای اداری و برنامه‌های شناخته‌شده است، بدانید که بازی‌ها، آزمون فوق‌العاده‌ای برای سنجش کارایی پردازنده‌ها هستند. این نکته را بگویم و اصل مطلب را آغاز کنم که کیفیت اجرای برخی نرم‌افزارها رابطه مستقیمی با مشخصات فنی پردازنده دارد. به‌طور مثال فرکانس پردازنده برخی نرم‌افزارها از اساس اهمیت ندارد و تعداد هسته پردازشی اولویت دارد، حال آنکه مدلی دوهسته‌ای با فرکانس بالا برای برخی دیگر از نرم‌افزارها بر مدلی چهارهسته‌ای با فرکانس متوسط اولویت دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید، پردازنده‌هایی هستند که نتایج فوق‌العاده‌ای در آزمون بازی کسب کرده‌اند و برای عشاق بازی و البته کاربران عام توصیه می‌شوند.

موضوع قیمت!
صعود نرخ ارز موجب افزایش قیمت محصولات دیجیتالی از پردازنده بگیر تا تلویزون و امثالهم شده است و راستش قیمت‌ها به‌طور روزانه و هفتگی بالا و پایین می‌شود. البته بیشتر بالا می‌روند و برای پرهیز از ایجاد شائیه در قیمت‌ها، حرف چندانی در این‌باره نمی‌زنم. اما ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که نمی‌توان از تناسب قیمت با کارایی صرف‌نظر کرد. به‌طور مثال اگر فرنگی‌ها می‌گویند که مدل Core i3-2100 بهترین گزینه برای خرید در محدوده ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار است، زمانی برای ما ایرانی‌ها قابل استفاده است که این پردازنده در حوالی ۱۳۵ تا ۱۴۵ هزار تومان قابل ابتیاع باشد. شاید قیمت ۱۵۰ هزار تومان را هم با کلی اغماض بتواند هضم کرد و نه بیشتر. از این‌رو؛ صحبت درباره خوبی یا بدی پردازنده‌ها صرف‌نظر از قیمتی که ارایه می‌شوند بی‌معناست. همین است که کاربلدها نسبت قیمت به کارایی (Price/Performance) را که به‌اختصار P/P هم خوانده می‌شود پارامتر بسیار مهمی در انتخاب مدل مناسب می‌دانند. پذیرفتن افزایش ده بیست درصدی قیمت‌ها را هنوز نپذیرفته‌ام، اما چاره‌ای نیست و دیر یا زود باید پذیرفت و راستش به بلندپروزای عادت کرده‌ایم و شاید هم عادت‌مان داده‌اند و همواره به بالا رفتن فکر می‌کنیم. از این‌رو؛ خیلی شکم‌تان را برای کاهش قیمت‌ها صابون نزنید که گمان نمی‌کنم به این زودی‌ها حادث شود. حال خود دانید!

در دنیای ارزان‌ترین‌ها
بی‌چند و چون باید حاکمیت ای.ام.دی بر دنیای پردازنده‌های ارزان‌تر از ۱۰۰ دلار را پذیرفت. معادل‌سازی که کنیم در بازار داخلی می‌شود محدوده ارزان‌تر از ۱۳۰ هزار تومان و در این حوالی هیچ گزینه‌ای مناسب‌تر از سه‌هسته‌ای Athlon II X3 455 با فرکانس ۳.۳ گیگاهرتز نیست. پردازنده‌های Athlon II اگر چه حافظه لایه سوم (Cache L3) ندارند، اما توازن مناسبی میان سه هسته پردازشی ایجاد کرده است. کارایی Athlon II X3 455 که در بازار کنونی بین ۹۳ تا ۹۷ هزار تومان قیمت دارد با مدل چهارهسته‌ای ۳.۰ گیگاهرتزی Athlon II X4 640 مقایسه می‌شود که بین ۱۱۸ تا ۱۲۵ هزار تومان قیمت دارد. پردازنده Athlon II X3 455 با تکنولوژی ۴۵ نانومتری تولید شده و با سوکت AM3+ سازگار است و به طور متوسط ۹۵ وات انرژی مصرف می‌کند.

در دنیای مقابل
آنهایی‌که با ای.ام.دی سر سازش ندارند، می‌توانند از خدمات پردازنده دوهسته‌ای Pentium Dual-Core E6800 استفاده کنند. البته مدل E6700 هم برای استفاده مناسب است و در بازار داخلی در محدوده قیمت ۹۶ تا ۱۰۴ هزار تومان یافت می‌شود. قیمت مدل E6800 بین پنج تا هفت هزار تومان بالاتر است. مدل E6800 از دو هسته پردازشی Wolfdale-2M با تکنولوژی ساخت ۴۵ نانومتری بهره می‌برد و ۳.۳۳ گیگاهرتز فرکانس دارد و با سوکت LGA-775 سازگار است و دو مگابایت حافظه سطح دوم (Cache L2) دارد و گفته می‌شود که ۶۵ وات انرژی مصرف می‌کند.

کمی بالاتر
به دوستانی که اعصاب پردازنده‌های ارزان‌قیمت را ندارند توصیه می‌کنم که اگر نمی‌خواهند بیش از ۱۷۰ هزار تومان خرج دسک‌تاپ‌شان کنند مدل چهارهسته‌ای و قابل اعتماد Phenom II X4 955 BE را ابتیاع کنند که از چهارهسته‌ای پردازشی ۴۵ نانومتری Deneb بهره می‌برد و ۳.۲ گیگاهرتز فرکانس دارد و شش مگابایت حافظه لایه سوم دارد و بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ وات انرژی مصرف می‌کند و قابلیت اورکلاک مناسبی دارد و جدی‌ترین رقیب پردازنده سندی‌بریجی Core i3-2100 است. کارایی مدل X4 955 BE را هم‌تراز مدل Phenom II X4 975 BE ارزیابی می‌کنند که حداقل بیست هزار تومان گران‌تر است. مدل X4 955 BE را در بازار داخلی بین ۱۶۰ تا ۱۶۸ هزار تومان پیدا می‌کنید که با سوکت AM3 سازگار است. اگر با ای.ام.دی حال نمی‌کنید یا در زمره طرفداران اینتل هستید لاجرم باید از مدل سندی‌بریجی دوهسته‌ای Core i3-2100 استفاده کنید با سوکت جدید LGA-1155 سازگار است و قیمتش بین ۱۵۹ تا ۱۶۷ هزار تومان است و حداکثر ۷۰ وات انرژی مصرف می‌کند و ۳۲ نانومتری است و ۳.۱ گیگاهرتز فرکانس دارد و از تکنولوژی HyperThreading برخوردار است که دو هسته واقعی را چهار هسته نشان می‌دهد. برای استفاده از این پردازنده لاجرم باید مادربوردی با سوکت LGA-1155 ابتیاع کنید. قصد جسارت ندارم، اما در این محدوده هیچ گزینه‌ای بهتر از محصولات ای.ام.دی وجود ندارد، چرا که پردازنده‌های جدید این شرکت روی مادربوردهای کنونی AM3 سوار می‌شوند و لازم نیست هزینه‌ای بابت مادربورد صرف شود. باز میل خودتان است!

اندکی حرفه‌ای!
باید صادق باشم که ای.ام.دی در میان پردازنده‌های حرفه‌ای جایگاه درست و درمانی ندارد و بین خودمان بماند که مدل‌های چهارهسته‌ای Phenom II X4 بهترین گزینه‌ای است که ای.ام.دی در چنته دارد. در این وادی، مدل چهارهسته‌ای و سندی‌بریجی Core i5-2400 که ۳.۱ گیگاهرتز فرکانس دارد و ۳۲ نانومتری است و اگرچه از تکنولوژی HyperThreading برخوردار نیست، اما به‌کمال از تکنولوژی Turbo Boost پشتیبانی می‌کند و می‌تواند فرکانس هسته‌های پردازشی را تا ۳.۴ گیگاهرتز افزایش دهد و حداکثر ۹۵ وات انرژی مصرف می‌کند و با سوکت جدید LGA-1155 سازگار است و به‌گمانم در بازار داخلی بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ هزار تومان قابل ابتیاع است. دوستان دقت کنند پردازنده‌هایی که مدل‌شان پسوند K دارد با موتور گرافیکی عرضه می‌شوند که کمتر موردنیاز بازی‌دوستان است!
در قابطه آزمون‌هایی که منتشر شده است، کارایی i5-2400 را با پردازنده فاخر خانواده Core i7-9xx مقایسه کرده‌اند. ازاین‌رو؛ اگر طالب مدلی آبرومند هستید، همان Core i5-2400 را تهیه کنید و خیرش را ببرید. البته یادآور می‌شود که این پردازنده نیز با سوکت LGA-1155 سازگار است و در این محدوده قیمت، ارزش خرید مادربورد جدید را دارد.

مدل‌های دیگر!
هستند مدل‌های دیگری که برای استفاده توصیه می‌شوند، اما با سوکت‌های LGA-775 و LGA_1156 سازگار هستند. پرداخت قیمت برای پردازنده‌ای با سوکت LGA-775 در این محدوده دیگر جایز نیست و سوکت LGA-1156 هم نیامده، از بازار خارج شده است. اگر پردازنده‌های کنونی قانع‌تان نمی‌کند، خب چاره‌ای ندارید جز آنکه از مدل گران‌قیمت Core i7-2600K استفاده کنید که کمی گران‌تر از چهارصد هزار تومان است و یادتان باشد که با سوکت LGA-115 سازگار است!
به‌طور کلی می‌گویم که پردازنده سازگار با سوکت LGA-1156 را بی‌خیال شوید که دورانش سر آمده است. اینتل قول داده که سوکت LGA-1155 را تا مدت‌ها حفظ خواهد کرد.
پردازنده‌های فیوژنی ای.ام.دی به تازگی در بازارهای جهانی توزیع شده‌اند و اگر نظر مثبت بسیاری از کاربلدها را جلب کرده، اما یکی دو ماهی طول می‌کشد که در بازار داخلی وارد شود و به قیمتش با ارزش واقعی‌اش نزدیک شود. اگر عمری بود و ما هم بودیم، درباره این پردازنده صحبت خواهم کرد. سوکت AM3+ هم به تازگی از طرف ای.ام.دی معرفی شده و مانده تا تبدیل به عرف بازار شود. خوبی سوکت‌های جدید ای.ام.دی آن است که با سوکت‌های پیشین سازگار است، البته تا حدودی!

 1. رامین
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۹:۵۱ | #1

  دوستان دقت کنند پردازنده‌هایی که مدل‌شان پسوند K دارد با موتور گرافیکی عرضه می‌شوند که کمتر موردنیاز بازی‌دوستان است!
  سلام این بالا نوشتی پردازنده های سری کی اینتل به درد بازی نمیخوره ؟چرا دوست عزیز؟ مگه سری کی سریعتر از بقیه نیست؟؟!!اگه علتشو توضیح بدی ممنون میشم …خواهشا یه کم زود جواب بده آخه میخوام سیستممو ببندم اما این حرفت حسابی ذهنمو مشغول کرده
  مرسی استاد

 2. سبحان فاطمی
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۸:۲۹ | #2

  نمی دانم تلفظ صحیح blueray هست یا blu-ray از این باب عذر می خواهم

  • جواد زارعی
   ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ در ۰۰:۵۸ | #3

   سلام برادر؛
   پیش‌ترها به‌طور مفصل درباره تکنولوژی بلو-ری بسیار نوشته‌ اما در این مجموعه منتشرش نکرده‌ام. در این آدرس، مطلب جمع و جوری در این‌باره نگاشته شده است. اگر عمری باشد، نوشته‌های پیشین را پیدا می‌کنم. شاید مورد طبع قرار گیرد.

 3. سبحان فاطمی
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۸:۱۷ | #4

  سلام اگه میشه درباره ی دیسک های blu-ray توضیح دهید که اصلا جناب blu-ray چیه کارایی اش چیست؟توسط کدوم شرکت بوده؟سونی؟

 4. liko
  ۳ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۸:۰۰ | #5

  خواهش می‌ کنم جواب بده.

  چه طور یه پردازنده ۱.۷ گیگا هرتز سال ۲۰۱۱ از یه پردازنده ۲.۴ گیگاهرتز سال ۲۰۱۰ کارایی بالاتری داره و امتیاز بیشتر می گیره؟ فرکانس کمتر . کش همون مقدار . چی این وسط فرق کرده . یعنی اون قدیمیه دزدی می کرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • جواد زارعی
   ۶ مرداد ۱۳۹۰ در ۰۱:۵۱ | #6

   سلام؛
   اصلا و ابدا عجیب نیست که پردازنده‌های در ظاهر کندتر کنونی، گزینه‌های بهتری در قیاس با پردازنده‌های سریع‌تر سال‌های گذشته باشند. از دو منظر می‌توان پاسخ دهم.
   اول اینکه سال‌های سال است که دیگر سرعت فرکانس را معادل کارایی (Performance) فرض نمی‌کنند. چند سالی می‌شود که کارایی پردازشی را حاصل‌ضرب فرکانس پردازنده در تعداد دستورالعمل‌های قابل انجام در هر سیکل (IPC) تعریف می‌کنند که این تعریف هم با عرضه پردازنده‌های چند هسته‌ای و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای چون HyperThreading منقرض شده است. از این‌رو؛ مشاهده پدیده‌های این‌چنینی را نباید عجیب قلمداد کرد!
   و دوم اینکه؛ پردازنده‌های جدید از معماری متفاوت و تکنولوژی ساخت ظریف‌تر بهره می‌برند. سازندگان پردازنده از معماری‌های جدید برای افزایش کارایی، ارتقای پایداری پردازنده، کاهش مصرف، کاهش اتلاف انرژی و موارد دیگر استفاده می‌کنند. تغییر معماری یعنی تغییر روابط میان اجزای اصلی پردازنده با هم و البته باتعریف رابطه پردازنده با اجزای اصلی مادربرد. و همه اینها برای افزایش کارایی و البته بهره‌وری پردازنده انجام می‌شود.
   این هم از جواب!
   موفق باشید و سربلند!

 1. بدون بازتاب