بایگانی

بایگانی برای دسته ‘رویدادهای IT’

و لینوکس بیست ساله شد!

یکم. نمی‌دانم اگر بیست سال پیش لینوس توروالدز دانشجوی بیست و یک ساله فنلاندی سوئدی‌زبان جوگیر نمی‌شد و هسته اصلی سیستم‌عامل لینوکس را بر مبنای سیستم‌عامل یونیکس طراحی نمی‌کرد مدیران فنی بیش از چهار پنجم سرورهای درست و درمان عالم چه خاکی باید بر سر می‌ریختند؟ آمارهای نیمه‌رسمی نشان داده که اگر چه لینوکس در کمتر از سه درصد کامپیوترهای شخصی نصب شده، اما گزینه اصلی قاطبه سرورهای عالم است. حتی شایعه‌ای در وب‌سایت‌ها دست و به دست شد که مایکروسافت هم در سرورهای اصلی خود از لینوکس استفاده می‌کند. همچنین گفته که عامل انتشار این خبر از مایکروسافت اخراج شده است. بگذریم.
لینوکس مدت‌هاست که از نقطه بی‌بازگشت عبور کرده است و نه توسط متولیان فنی سازمان‌های دولتی و نهادهای گردن‌کلفت و نه توسط کاربران عادی که سال‌هاست به ویندوز جماعت عادت کرده‌اند قابل چشم‌پوشی نیست. توجه ایرانی‌جماعت هم به لینوکس نرم‌نرمک بیشتر خواهد شد و جای نگرانی نیست، اما از آن ترس دارم که متولیان دولتی جوگیر وادی متن‌باز شوند و بخواهند که تمامی کامپیوترهای داخل کشور را لینوکسی کنند. بین خودمان بماند که سرور لینوکسی از منظر امنیتی به‌شکل استاندارد تنظیم نشود نقاط آسیب‌پذیر بیشتری در قیاس ویندوز دارد. بیست سالگی لینوکس مبارک. همین!

دوم. اینکه خرید خدمات اینترنت کدام‌یک از شرکت‌های داخلی برای کاربران با صرفه است به‌گمانم موضوع جذابی برای کاربرجماعت است و اگر فرصت شود در همین صفحه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. همین‌قدر بگویم که کاربران کنونی با دو تکنولوژی اینترنت ADSL و اینترنت بی‌سیم مواجه هستند و کم نیستند شرکت‌هایی که اینترنت ADSL درست و درمان ارایه می‌کنند. بی‌شک درباره وایمکس صحبت نمی‌کنم که هنوز دوران نوباوگی را طی می‌کند، اما خدمات اینترنت ADSL به‌گمانم بالغ شده است. پارامترهای متعددی در انتخاب اینترنت علی‌الظاهر پرسرعت (ADSL) دخالت دارند که به‌طور مفصل درباره‌شان صحبت خواهم کرد.

سوم. از قرار معلوم باید بزرگ‌منشی را از بزرگان بیاموزیم، اما افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر نشان داد که برخی از بزرگان، همین‌طوری یا با لطف روزگار و فرصت‌طلبی بزرگ شده‌اند و آنگونه که باید بلد نیستند بزرگی کنند. نرخ ارز که افزایش یافت برخی شرکت‌ها قیمت‌ها را بی‌درنگ افزایش دادند. حال آنکه موجودی انبار را با نرخ ارز دو سه ماه پیش تهیه کرده‌اند. بالفرض اگر نرخ ارز از هزار تومان کمتر می‌شد، آیا مورد توجه حضرات قرار می‌گرفت؟ رفتار شتاب‌زده برخی از این شرکت‌ها در واکنش به افزایش نرخ ارز قابل دفاع نبود، اما پرده از چهره مشتری‌پسندشان کنار زد و معلوم شد که در پس پرده، چه فرصت طلبانی نشسته‌اند. وای به حال بازار ایران که بخش قابل توجهی از افسارش در دستان این حضرات قرار دارد. خدا به مشتریان بازار دیجیتال رحم کند!

چهارم. دو هفته دیگر؛ مقاله جامعی درباره خرید لپ‌تاپ و نت‌بوک در بازار کنونی در همین صفحه منتشر خواهد شد. اگر خریدار لپ‌تاپ هستید، توصیه می‌کنم صبر پیشه کنید!

به الکامپ ۸۹ خوش آمدید!

اول؛ خدا را شاکرم که متولیان دولتی پس از سال‌ها به این نتیجه منطقی رسیدند که از خیر برگزاری نمایشگاه بگذرند و بخش خصوصی را هم داخل ماجرا وارد کنند. از این‌رو؛ رندی می‌کنیم و چشم بر ماجراهای الکامپ‌های پیشین می‌بندیم و دعا می‌کنیم که الکامپ ۸۹ که خیلی‌ها دوست دارند آن را Elecomp 2010 بنامند و دو سه روز دیگر آغاز می‌شود، به سلامتی و با کیفیتی خوب برگزار شود. هفته‌نامه بزرگراه فناوری در این نمایشگاه حضور نخواهد داشت، اما اگر تمایل به گفت‌وگوی حضوری با نویسندگان داشته باشید، شاید بتوانید ایشان را در مدیاسنتر نمایشگاه بیابید، اگر هم نیافتید نگران نباشید، چراکه چیز خاصی را از دست نداده‌اید. همین‌ که مطالب‌شان را می‌خوانید، کفایت می‌کند!

دوم؛ در باب آداب حضور در نمایشگاه و اعمالی که قبل و بعد از آن باید انجام دهید، بارها و به بهانه الکامپ‌های پیشین سخن گفته شده است. زحمت کشیده و شماره‌های پیشین را در وب‌سایت هفته‌نامه  جست‌وجو کنید (البته اگر موجود باشد!) و امیدوار باشید که جوینده، یابنده است. پیش‌بینی می‌کنند که نمایشگاه حاضر در قیاس با الکامپ‌های چهار، پنج سال اخیر، بسیار شلوغ‌تر باشد. شنیده می‌شود که با استقبال فوق‌العاده شرکت‌ها و سازمان و موسسه‌های ریز و درشت مواجه شده است و گفته می‌شود که بی‌نظمی و آشفتگی سال‌های پیشین را نخواهد داشت. به هر حال شرایط نه چندان مطلوب بازار کنونی دیجیتال، بر نمایشگاه نیز سایه خواهد انداخت، اما باید فرصت را غنیمت شمرده و از همین حداقل‌ها نیز بهره برد. اگر می‌توانید دو نصف روز را برای بازدید اختصاص دهید. روز اول مشخص می‌شود که آیا این الکامپ چیزی در چنته دارد یا خیر. اگر نداشت، عمر خود را در جوی آب نریزید و بروید و ملک سلیمان یا سن‌پطرزبورگ را نگاه کنید!

سوم؛ نترسید و هر چیزی را که فکر می‌کنید تست کردنی است، تست کنید و تمامی "برگه‌های لطفا دست نزنید" و البته نگاه‌های غضب‌آلوده غرفه‌داران را بی‌خیال شوید. کار خودتان را دنبال کنید و این امر را مشکل خود نپندارید. نمایشگاه، بهترین مکان برای ناخنک زدن و بررسی کنجکاوانه چیزهایی است که به‌طور عادی محال است بدان دسترسی داشته باشید. به ‌تمامی مادربردها و کارت‌های گرافیک و صفحه‌کلیدها و ماوس‌ها دست بزنید و کیفیت هدفون‌ها و دوربین‌ها و امثالهم را اگر فرصتی دست داد تست کنید. تا دلتان می‌خواهد تلویزیون سه‌بعدی ببینید و به تذکر غرفه‌داران خوش‌پوش توجه نکنید. خیلی رک بگویم، اگر قصد تست دارید، همانند کودکان، کنجاو باشید و خجالت و متانت و این‌گونه قرتی‌بازی‌های بدموقع را بی‌خیال شوید. ناسلامتی، نمایشگاه الکامپ است!

و آخر اینکه؛ اگر طالب بود، در مدیاسنتر هستم. دوست داشتید، خوشحال می‌شوم زیارتتان کنم!