بایگانی

بایگانی برای دسته ‘کشکول’

وانهادن نوشتن را وانهاده‌ام،‌ بس است دیگر!

۱۹ اسفند ۱۳۹۱ ۷ دیدگاه‌ها

اواسط سال ۹۰ قرار بود نسخه دوم آی.تی.باز را منتشر کنم و نسخه کنونی را به زیردامنه ver1.itbaz.ir منتقل کنم که نشد. حتی یک مرتبه در اوایل همین سال ۹۱ بود که عزمم را جزم کردم تا تغییراتی عمده در آی.تی.باز اعمال کنم که باز هم نشد و هک شدن سرور محترم وب‌سایت، تمامی برنامه‌ها را هوا کرد. راستش برای سال جدید برنامه‌ریزی کرده‌ام و چند حرکت جدید را آغاز خواهم کرد. به طور مثال؛ قصد آن دارم تا به طور جدی درباره کنکور کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات بنویسم و اگر فرصتش مهیا شد،‌ درباره کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره‌وری هم خواهم نوشت. البته اگر فرصتش مهیا شود. راه‌اندازی بخش ارشد مدیریت مشروط به شرکت اینجانب در کنکور سراسری است که الحمدلله موفقت اصولی‌اش را از مجلس شورای زندگی اخذ کرده‌ام، می‌ماند همت‌اش که مدتی است درباره‌اش فکر خواهم کرد. علی‌ای‌حال؛‌ گفتم بدانید که تغییرات شگرفی در حال وقوع است. همین و سعی می‌کنم بیشتر خودم را لوس نکنم!

در ضمن؛ تا اطلاع ثانوی همین‌طور قالب عوض خواهم کرد!

گفته‌های زیر مربوط به همان دو سال پیش است که حرفش را زدم و تاریخ‌شان منقضی شده است:

اول اینکه؛ برخی از دوستان ما در حوزه آی.تی که زیر و زبر اطلاعات‌شان درباره دنیای تکنولوژی را از دیگر روزنامه‌ها اخذ می‌کنند، تا درباره پیشرفت مراکز تحقیقاتی در رابطه با چیپ‌های فلش خبری چیزی می‌خوانند، جوگیر می‌شوند و مرگ هارددیسک‌ها را اعلام کرده و فاتحه‌اش را هم می‌خوانند. راستش از این خبرها نیست و خیال‌تان را راحت کنم که هارددیسک‌های نازنین حداقل تا هفت هشت سال دیگر هستند و می‌چرخند و حال چیپ‌های فلش را در قوطی کبریت محبوس می‌کنند. از یک‌سو؛‌ چیپ‌های فلش متفرعن در قیاس با هارددیسک‌ها چنان گران هستند که گمان نمی‌کنم افت قیمت‌شان ظرف دو سه سال آینده چنان باشد که جرأت رقابت با هارددیسک‌ها را پیدا کنند و از دیگرسو؛ شرایط چیپ‌های فلش چندان پایدار نیست و تکنولوژی‌های دیگری در شرف عرضه هستند که معایب چیپ‌های فلش را مرتفع کرده و خیلی هم گران نیستند.

دیگر اینکه؛ شاید ساختار صفحات میانی هفته‌نامه ظرف هفته‌های آتی تغییر کند و شاید هم نه. اما بی‌شک تیم دیگری برای تهیه مطالب این دو صفحه با هفته‌نامه همکاری خواهد کرد که آرزو داریم توفیق یارشان باشد. پس حلال‌مان کنید اگر بد نوشتیم، یا خاطرتان را رنجاندیم. اگر اجازه فرمایند، بابهانه یا بی‌بهانه خواهیم نوشت و در صفحات دیگر هفته‌نامه حاضر خواهیم بود.

آخر آنکه؛ ساختار مجله آی.تی.باز از یکی دو هفته دیگر دگرگون خواهد شد. پیش‌تر گفته بودم که آی.تی.باز مجله است و محلی برای پرداختن به حوزه دیجیتال از منظرهای گوناگون. پیش‌تر؛ مطالبی را که در هفته‌نامه‌ها و جراید دیگر منتشر می‌کردم در این موضع قرار می‌دادم. نوشتن را مدتی است که متوقف کرده‌ام و قصد آن دارم تا بیش‌تر به مجله آی.تی.باز برسم. مطالب کنونی آی.تی.باز از دو هفته دیگر به آدرس ver1.itbaz.ir منتقل می‌شود و سه آی.تی.باز دیگرنیز  به این جمع اضافه خواهند شد که در زمینه عکس دیجیتال (عکس‌باز)، قالب گرافیکی (تم.باز) و قوانین سایبر (؟) فعالیت خواهند کرد. البته بنده نیز دو بخش مستقل را راه‌اندازی خواهم کرد. اولی متن.باز است که درباره محتوا و سیستم‌های مدیریت محتوا صحبت می‌کند و دومی؛ به‌طور حرفه‌ای درباره مدیریت فناوری اطلاعات، تجربه‌ها و فریم‌ورک‌های مرتبط مانند ISO/IEC20000 و ITIL و COBIT و امثالهم صحبت خواهد کرد. اطلاع‌رسانی کامل درباره هر یک از بخش‌های جدید از سه هفته دیگر در نسخه دوم مجله آی.تی.باز ارایه خواهد شد.

نکاتی چند درباره خرید خدمات هاست ایرانی و فرنگی!

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ یک دیدگاه

در شماره‌های پیشین به‌طور مفصل درباره هاست صحبت کرده‌ام. برای یادآوری مطالب ضرر نمی‌کنید اگر مطالب زیر را مطالعه کنید.

شماره ۲۱۴      نکته‌هایی درباره خرید خدمات فضای هاست

شماره ۲۲۲     همه‌چیز درباره راه‌اندازی وب‌سایت (ثبت دامنه، اجاره هاست و انتخاب نرم‌افزار مدیریت محتوای مناسب)

هاست ایرانی یا فرنگی؟
اگر سه چهار سال پیش با این پرسش مواجه می‌شدم، بی‌درنگ هاست خارجی را توصیه می‌کردم، اما شرایط در داخل کشور تغییر کرده و تجربه و امکانات شرکت‌های داخلی از یک‌سو؛ و تقاضای مشتری‌جماعت از دیگرسو موجب شده تا صنعت ارایه خدمات هاست به‌شکلی نیم‌بند در داخل کشور شکل گرفته و مراکز داده بسیاری ایجاد شده و گزینه‌های ایرانی هم لابلای گزینه‌های فرنگی درج شوند. پیشنهاد می‌کنم به موضوع هاست ایرانی از منظر تحقیر نگاه نکنید، چرا که برخی هاست‌های وطنی در جایگاهی قرار گرفته‌اند که برای کاربر ایرانی مزیت نسبی ایجاد می‌کنند. قبول دارم که اگر زور دولت مبنی بر استفاده از هاست‌های داخلی برای وب‌سایت‌های دولتی و بانک‌ها و غیره نبود، صنعت هاست وطنی به این زودی‌ها پا نمی‌گرفت. از این‌رو؛ سعی بر آن داریم تا کاربر ایرانی را در مسیر انتخاب و خرید خدمات هاست ایرانی و فرنگی یاری کنیم.

هاست وطنی و فرنگی: محل سرورها
برای تهیه این نوشتار از ساختار مقایسه‌ای استفاده شده است. سرور هاست یا در ایران مستقر است یا در خارج کشور. از این‌رو هاست‌ها را می‌توان به‌طور صریح، وطنی و فرنگی خطاب کرد. هاست‌های وطنی و فرنگی را می‌توان بر اساس محل قرارگیری سرورها دسته‌بندی کرد. سرورهای که خدمات هاست عرضه می‌کنند یا در مراکز داده مستقر هستند یا در داخل شرکتی بی‌نام ونشان که استفاده از گونه اول توصیه می‌شود. این مورد شامل تمامی سرورهای عالم می‌شود. کم نیستند عزیزانی که در این‌ور و آن‌ور هستی زندگی می‌کنند، به پهنای باند بالا و البته ارزان‌قیمت دسترسی دارند. از این‌رو؛ دست به کار می‌شوند و سروری بر پا می‌کنند و وب‌سایت نیم‌بندی هم راه‌اندازی می‌کنند و در انجمن‌های مرتبط با موضوع هاست عضو می‌شوند و برای خود تبلیغ می‌کنند و یا از کمک دوستان یا شرکت‌های مستقر در داخل کشور برای فروش خدمات هاست مادون ارزان استفاده می‌کنند. به‌طور مشابه هستند شرکت‌های داخلی که سروری در داخل شرکت راه‌اندازی می‌کنند و هاست وطنی عرضه می‌کنند. به‌طور مشخص در این نوشتار وقتی درباره هاست صحبت می‌کنیم، منظور شرکت‌هایی هستند که سرورهاشان را در مراکز داده و درست و درمان مستقر کرده‌اند که هم پهنای باند بالا، هم ساختمان ویژه مرکز داده و هم از سطح امنیتی قابل قبول بهره می‌برند. سرور قاطبه شرکت‌های مستقر در آمریکا و کانادا در مراکز داده معتبر قرار دارد، مگر خلافش ثابت شود. هاست‌های اروپایی هم بد نیستند. بهترین هاست‌های اروپایی در کشورهای انگلستان و آلمان و هلند و فرانسه فعالیت می‌کنند.

هاست وطنی و فرنگی: شیوه ابتیاع
شیوه خرید هاست‌های وطنی که تلکیف‌شان مشخص است. گزینه مطلوب را انتخاب می‌کنید و هزینه‌ها را از طریق کارت‌های شتاب واریز می‌کنید بین یک تا ۲۴ ساعت بعد؛ دسترسی شما به پانل کاربری مهیا می‌شود. می‌ماند خدمات هاست‌های فرنگی که به دو طریق قابل ابتیاع هستند.
راه مستقیم؛ اگر کارت اعتباری بین‌المللی مانند ویزاکارت یا مسترکارت در اختیار داشته باشید، می‌توانید هزینه‌ها را به‌طور مستقیم پرداخت کنید. یعنی در وب‌سایت شرکت ارایه‌کننده خدمات هاست عضو می‌شوید و گزینه دلخواه را انتخاب کرده و در اغلب موارد، پانل کاربری را در کمتر از نیم‌ساعت تحویل می‌گیرید.
راه غیرمستقیم؛ شرکت‌های بسیاری در داخل کشور یا نمایندگی هاست‌های خارجی را برعهده دارند یا سروری از ایشان اجاره کرده و خدمات هاست عرضه می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها به‌صراحت عنوان می‌کنند که از کدام مرکز داده استفاده می‌کنند، اما بسیاری از این شرکت‌ها در این باره سکوت می‌کنند یا با تمجیدهای غیرواقعی سعی بر ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به خدمات‌شان می‌کنند.
به‌طور کلی چه از راه مستقیم و چه غیرمستقیم؛ توصیه می‌شود که از خدمات شرکت‌های بزرگ و معروف استفاده کنید. شرکت‌های معروف خارجی از بیست مورد فراتر نمی‌روند و کافی است عبارت‌های best webhost و webhost share و top webhost و عبارت‌هایی شبیه به آن را گوگل کنید و شرکت‌هایی را که در وب‌سایت‌های گوناگون مشترک هستند غربال کنید. البت بد نیست قبل از خرید مستقیم خدمات هاست فرنگی، به‌طور دقیق در وب‌سایت webhostingtalk.com پرسه بزنید. انجمن‌های فارسی‌زبان بسیاری درباره خدمات هاست راه‌اندازی شده‌اند که قاطبه آنها جنبه تبلیغی دارند و قابل اعتماد نیستند، مگر خلافش ثابت شود!
درباره هاست‌های وطنی هم تعداد شرکت‌هایی که مراکز داده راه‌اندازی کرده‌اند کمتر از انگشتان دست هستند و تا آنجا که مطلع‌ام، مراکز داده شرکت‌های پارس‌آنلاین و افرانت و داده‌پردازی و فن‌آوا به‌طور رسمی افتتاح شده و موسسه تبیان هم سال‌هاست که ایجاد مرکز داده را در دستور کار دارد و از تجربه شرکت داده‌پردازی استفاده می‌کند، توصیه می‌کنم از به خدمات همان چهار بزرگوار بسنده کنید.
نتیجه‌گیری اخلاقی آن می‌شود که اگر با موضوع هاست آشنا هستید و امکان پرداخت از طریق کارت‌های بین‌المللی را دارید و البته زبان انگلیسی را خوب هم می‌فهمدید، استفاده از شیوه خرید مستقیم را توصیه می‌کنم، اما اگر با زیر و بم ماجرا آشنا نیستید، بهتر است شرکت‌های ایرانی را برای این کار واسطه کنید. هر چند هزینه بیشتری پرداخت می‌کنید، اما خیال‌تان از برخی موضوعات آسوده می‌شود. اینکه کدام شرکت ایرانی مناسب است را به‌صراحت نمی‌توانم نام ببرم، چرا که تجربه کار با تمامی آنها را ندارم، اما این نکته برایم مسجل شده است که شرکت‌هایی که بیشترین سهم از بازار هاست داخلی را در اختیار دارند لزوما بهترین گزینه نیستند. توصیه می‌کنم به وب‌سایت webhosting.info مراجعه کرده و لیست ۲۵ شرکت برتر ایرانی در این حوزه را مشاهده کنید.

هاست وطنی و فرنگی: امکانات و قیمت
شرکت‌های معتبر فرنگی در ارایه خدمات هاست از سیاست‌های مختلفی پیروی می‌کنند. به‌طور مثال بلوهاست (Bluehost)‌ سیاست "آتش زده‌ام به مالم" را انتخاب کرده است و تمامی امکانات هاست را به‌شکل نامحدود در قبال پرداخت ماهی هفت دلار ارایه می‌کند و شرکتی دیگر، ماهی سی چهل دلار بابت یک‌دهم همین امکانات مطالبه می‌کند. راستش به‌ضرس قاطع نمی‌توانم درباره کیفیت صحبت کنم. به‌طور قطع نظر دوستانی که مشتری این شرکت‌ها هستند موثق‌تر است. البته شرکتی هم مانند یک و یک (۱&1) که از اساس با سس‌فروش وطنی متفاوت است، برخی امکانات نامحدود خود را برای دوره‌ای کوتاه به رایگان عرضه می‌کنند!
برای کسب اطمینان از کیفیت هاست، به‌طور کلی خرید از واسطه‌های داخلی را توصیه می‌کنم. این عبارت واسطه شاید به مذاق بسیاری از شرکت‌ها خوش نیاید. راستش دو گنه واسطه در میان شرکت‌های داخلی وجود دارد. دسته اول؛ شرکت‌هایی هستند که نمایندگی هاست‌های فرنگی هستند و سروری به طور مستقل در اختیار ندارند. این‌قبیل شرکت‌ها را در اصطلاح نماینده (Reseller) خطاب می‌کنند. دسته دیگر؛ شرکت‌هایی هستند که سرور اختصاصی از شرکت‌های فرنگی اجاره می‌کنند و محدودیت کمتر در تعریف پلان‌ها دارند. قاطبه شرکت‌های معتبر داخلی در این دسته قرار می‌گیرند.
بیشتر وب‌سایت‌هایی که مدعی عرضه خدمات هاست هستند از خانه مدیریت می‌شوند و در اصطلاح شرکت‌های خانگی خطاب می‌شوند. استفاده از خدمات این‌قبیل شرکت‌ها را از اساس توصیه نمی‌کنم. این‌گونه شرکت‌ها برای جذب مخاطب سعی می‌کنند تا محدودیت‌های کمتری ایجاد کنند و البته خدمات‌شان را در رقابت با محصولات میدان‌های میوه و تره‌بار قیمت‌گذاری می‌کنند. در آن سوی کارزار هم کم نیستند شرکت‌های معتبر وطنی که نیت کرده‌اند تا هزینه اجاره سرورشان را در ینگه دنیا از همان چهار پنج مشتری بی‌نوا تهیه کنند و جالب این است که در جذب مشتری موفق هستند!
جدول زیر مقایسه‌ای کلی میان خدمات برترین شرکت‌های هاست ایرانی است که لیست امکانات آنها حداقلی شده است. قیمت‌های زیر اغلب برای سرورهای لینوکسی ارایه شده‌اند.

مشاهده متن کامل …

کلام اول

افتتاح مجله مجازی آی‌تی باز را که نمی‌دانم  در آینده چه اسم و رسمی خواهد داشت با همین مقدمه اعلام می‌کنم. نکته مهم در راه‌اندازی این مجموعه، استفاده از ایده‌ها و افکار و نگاه‌های ارزشمندی است که در وجود برخی دوستان نهفته است. از این‌رو این گفته را دعوت رسمی فرض کنید و بیایید و آی‌تی باز شوید. در اولین فرصت درباره سیاست‌های این مجموعه خواهم نوشت و مشخص خواهم کرد که  چرا، برای چه مخاطبی و چگونه باید نوشت.

بهمن‌ماه هشتاد و هشت شمسی از بزرگراه فناوری جدا شدم و از ابتدای آبان هشتاد و نه، نوشتن در هفته‌نامه بزرگراه فناوری را دوباره آغاز کرده‌ام و برای فتح باب بد ندیدم که مطالب این هفته را در این مجموعه منتشر کنم .

تا بعد!